Úvod 5 Výzkum 5 Věda

VĚDA CHLAZENÍ LEBKY

Poškození, které chemoterapie způsobuje vlasovému folikulu, lze zmírnit použitím chlazení pokožky hlavy.

Chladící čepice funguje tak, že bezprostředně před, během a po podání chemoterapie snižuje teplotu pokožky hlavy o několik stupňů. To zase snižuje průtok krve přenášející chemoterapeutické léky do vlasových folikulů, což může zabránit nebo minimalizovat ztrátu vlasů.

Chlazení způsobuje vazokonstrikci krevních cév, u které bylo prokázáno, že snižuje průtok krve v pokožce hlavy na 20 % až 40 % normální rychlosti, což vede k tomu, že se do vlasových folikulů dostává méně chemoterapeutik.

Rychlost difúze léčiva přes plazmatickou membránu je také snížena chlazením, a tak mohou do buněk vstupovat nižší účinné dávky léčiva.

Dělení buněk, které je řízeno metabolismem, se v důsledku ochlazení zpomaluje, což způsobuje, že obvykle rychle se dělící buňky vlasových folikulů jsou v klidovém stavu. Chemoterapeutika zaměřená na rychle se dělící buňky proto tyto neaktivní vlasové folikuly obcházejí.

Snížení metabolické aktivity buněk ve vlasovém folikulu by mohlo způsobit obecnější snížení cytotoxicity chemoterapeutik lokalizovaných ve vlasové pokožce.

Jsme rádi, že můžeme úzce spolupracovat s Huddersfieldskou univerzitou v Paxman Research and Innovation Centre, prvním výzkumném centru pro chlazení skalpů na světě. Vědci zde provádějí průlomový výzkum, jehož cílem je lépe porozumět biologickému mechanismu chlazení pokožky hlavy, což nám umožní pokročit ve zlepšování účinnosti.

Vědecká spolupráce

Globální studie

O nás